Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Cymex Klimatyzacja

Cymex Klimatyzacja

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

ELECTROLUX POLAND Sp.z o.o.

Poleć nas innym
Systemy klimatyzacji: jak je rozróżnić i z kim serwisować najlepiej
(2022-08-25)

Systemy klimatyzacji: jak je rozróżnić i z kim serwisować najlepiej

Klimatyzacja to poważna sprawa. W domu, mieszkaniu czy firmie – komfortowe użytkowanie i przyjazne temperatury mają nieoceniony wpływ na jakość naszej codziennej aktywności. Warto więc wiedzieć, czym się różnią poszczególne systemy klimatyzacji oraz jak je poprawnie serwisować.


Nowoczesne klimatyzatory ścienne

Jeśli chodzi o najbardziej standardowe systemy klimatyzacji, większości z nas przychodzą na myśl wąskie, kompaktowe jednostki wewnętrzne, które często umieszcza się nad drzwiami. To rozwiązanie charakterystyczne na przykład dla hoteli.

Do jednostek wewnętrznych często dostępny jest pilot, który ułatwia sterowanie oraz zmianę parametrów chłodzenia. Przydaje się to zwłaszcza w nocy, kiedy najzwyczajniej w świecie nie chce nam się wstawać z łóżka i zaświecać światła.

System klimatyzacji kanałowej

Klimatyzatory kanałowe funkcjonują trochę inaczej. Otóż podpięte są do linii kanałów umieszczonych w suficie podwieszanym albo ścianach. Często można je spotkać w obiektach użyteczności publicznej albo dużych salach konferencyjnych, czy chociażby w kinach. Montaż klimatyzacji kanałowej wymaga jednak dość konkretnej strategii i często uwzględnia się ją już podczas projektowania budynku. Dlatego warto w miarę wcześnie udać się do ekspertów z tej dziedziny. Więcej na ten temat mnożna poczytać tutaj: https://kli-mat.com/klimatyzacja/.

Klimatyzatory przypodłogowe

To urządzenia, które działają bardzo podobnie co klimatyzatory u sufitu, z tym że są umieszczone zaraz przy podłodze. Działają wyjątkowo cicho i są niezwykle funkcjonalne. Tego typu systemy klimatyzacyjne są do tego praktycznie niewidoczne, więc w żaden sposób nie zakłócają estetyki danego wnętrza. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż takiej klimatyzacji w domach jednorodzinnych.

Serwis i odgrzybianie klimatyzacji

Bez względu na rodzaj systemów klimatyzacji, aby zapewnić optymalną temperaturę powietrza przez długi czas eksploatacji, regularne czyszczenie klimatyzatorów to sprawa całkowicie obowiązkowa. Osad i grzyby potrafią zapchać system. W rezultacie jego funkcjonowanie zostaje zachwiane, a i zdrowe powietrze staje w obliczu zagrożenia.

Na szczęście są takie firmy jak KliMat, które specjalizacją się w tego typu sytuacjach. Montaż, serwis i odgrzybianie dowolnego systemu klimatyzacji to dla nich codzienność. Do tego zajmują się rekuperacją wnętrz oraz budową komór chłodniczych dla biznesu. Energooszczędne klimatyzatory w twoim domu tym bardziej nie będą stanowić dla nich problemu.